• Място на свободен дух и модерни решения

Карта

Търсене в този блог

Архив на блога

Най-четеното през последните 7 дни

 

Стилян Стойков от 11.а клас се върна с три дипломи от национално ученическо състезание по наука и технологии, удостоверяващи две втори и едно трето място в различни категории. Ето какво разказа той за своето представяне:

 


От 19 до 22 юни в Кранево се проведе Национално състезание по наука и технологии, което беше организирано от Национален дворец на децата. В деня на състезанието представих проект „Екологичен град“ – макет, който използва изцяло възобновяема енергия от възобновяеми източници (слънце, вятър и вода). Идеята на проекта е да се намали използването на изчерпаеми източници. Да не се използват замърсяващи въздуха материали като въглища, нефт, дърва и други. В макета има къща, път със светофар, автоматизирана напоителна система и реотан за затопляне на водата. Цялата енергия, която се консумира от домакинствата, се произвежда от независими енергийни източници. В рамките на месец успях да изработя макета, но това ми костваше доста усилия и труд. Идеята за участието ми в конкурса ми попадна от групата, в която се обучавам –  Школа по радио-електроника. Наградите за мен са успех и мотивация за развитието ми в тази област. Участието ми в подобно състезание е за втора година, което ми дава повече мотивация и увереност в собствените ми сили. 

 


|

 



По случай Международния ден за борба с наркоманията Община Троян обяви конкурс "Животът е дар, не го погубвай". Шестокласниците от групата ни в ЦОУД взеха участие  индивидуално и като екип с име "Черно и Бяло". Децата заедно измислиха и създадоха творбите си в направленията: есе, стихотворение, рисунка, електронна презентация, постер, плакат. За осъществяването на всички творби решиха да изиграят като актьори ситуации от живота, в които има наркотици, и такива, в които животът е по-хубав без наркотиците и упойващите вещества. Заснетите снимки след това използвахме за постера и презентацията. Класирахме се на призови места.

Мирела Бажанова

 

Вижте още:

Презентация на екип "Черно и Бяло"

 Есе на Ралица Здравкова 

Стихотворение на Александра Николова



|

 

30 деца от ЦОУД (целодневна организация на учебния ден) – 5. и 6. клас бяха наградени с двудневна екскурзия до пещера „Проходна“ ("Божиите очи"). Как се заслужава такава награда? Това определя екипът от ръководители - Красимира Райковска, Мирела Бажанова и Ценка Василева, с ясно поставени правила и критерии, които децата да изпълнят. Какви са правилата? Свързани с учене, добра дисциплина, работа в екип, уважение един към друг и още много. 

Местата – пещера „Проходна“, Каменни градини, селището "Бедрок", нощувката в Пещерния дом бяха много интересни, зареждащи и научихме много един за друг. Този своеобразен тииймбилдинг ни даде възможност да се опознаем и видим себе си в една друга светлина и други отговорности. А да нощуваш в пещера е наистина забавно. Пещерният дом е хижа, вкопана в скалата и буквално "виси" над река Искър, а гледката към Искърското дефиле и панорамата, която се отваря пред човек, е неописуемо красива. Успоредно на реката се извива железопътна линия и преминаващият влак се вижда като провиращо се "червейче" между дърветата.

По време на екскурзията беше обявен конкурс за най-добра пейзажна снимка. В конкурса участваха 17 ученици. Бяха създадени прекрасни снимки с много страст, желание, перспективна гледна точка, поради което журито беше МНООООГО затруднено да вземе решение как да се класират на първо, второ и трето място. На първо място е една от снимките на Марина Тодорова от 5. клас, на второ – Александра от 6.в клас, на трето – Кристиян от 6.в клас.

 

Първо място –Марина Тодорова

Второ място – Александра Николова

Трето място – Кристиян Цочев

 

ТУК вижте още ученически снимки

 

Мирела Бажанова



|

 

 

Домакините от софийското СУ "Академик Емилиян Станев" определиха на шега ролята на учениците в троянската група като дипломатическа мисия. Двете момичета изпълниха тази роля успешно и им даваме думата, за да разберем какво те видяха и усетиха по време на мобилността по "Иновации в действие".


Вилиана Мошекова от 9.б за тридневната програма на обмена: 

През първия ден от нашето гостуване в софийското училище СУ "Акад. Емилиян Станев" бяхме посрещнати по топлия, традиционен български начин - с питка, сол и мед. След кратката почивка гостроприемните домакини ни запознаха с иновативните програми на училището.

На втория ден станахме свидетели на час по химия, в който се правят еко сапуни. Запознаха ни с програми и сайтове, които учителите използват за по-интересни и интерактивни часове. Най-много ми допадна програмата на Google Earth, с която учениците правят виртуална разхода в градовете и държавите, за които учат в часовете по история и география. Влязохме също и в един от часовете по рефлексия, които развиват изключително много логическото мислене.

Част от програмата ни включваше посещение на театралната постановка. Имахме възможността да отидем в Народния театър "Иван Вазов", където гледахме известни артисти като Захари Бахаров, Владимир Пенев, Теодора Духовникова, Александър Тонев в постановката "Синът". Пиесата постави един болезнен въпрос към всички нас за различните представи за щастие и успех.

Срещата ни с учениците от 10. клас ни показа, че имаме много повече прилики, отколкото разлики, независимо от различията на градовете и училищата ни.



Ренета Дочева от 11.а за срещата с връстници от училището домакин:

В последния ден на нашето пътуване до София имахме възможност да се срещнем не само с учители, сред които и такива с докторска степен, но и с ученици. Двете момичета, с които разговаряхме, бяха от 10.г клас, който предишния ден имаше час по рефлексия. От тях разбрахме, че часът за тях е интересен и ги кара да виждат нещата от друга гледна точка. Напълно естествено го има проблемът, че не всички взимат участие по една или друга причина, но въпреки това за по-голямата част от класа логическите задачи представляват интерес. 

Неусетно се прехвърлихме към темата, която завладя ученическия ни живот – онлайн обучението. Разказаха ни как е протекъл процесът при тях и през какви трудности са минали по-скоро учителите, за да се адаптират към новата среда. Отбелязахме някои пропуски през този период, които си проличават и сега. Съгласихме се, че най-големият проблем за нас е свободното време на ученика, което остава на заден план и това рефлектира върху личния му живот. Друг голям проблем, който откроихме заедно, е, че колкото и да сме били сериозни, сме си позволили да се отпуснем и да не придаваме такава важност на часове, които не са ни силна страна. Темата определено е дълга и можем да намерим плюсове и минуси, но общото мнение беше, че предпочитаме присъствената форма. Въпреки това малко технология в часовете, особено разказните, не би била излишна. 

Друга интересна тема, която обсъдихме, е бъдещата ни реализация. Изглежда, в стаята се бяхме събрали психолози, прависти и лингвисти. Въпреки възможностите за следване в чужбина, както ние, така и те си казахме, че предпочитаме да се подготвим за бъдещите си професии в български висши училища. 

Останалата част от разговора беше по-неформална и засегнахме по-лични теми, с които успяхме да се опознаем по-добре. Като заключение бих казала, че въпреки големината на училището или на града, не се различаваме толкова едни от други. Ние сме срещнали същите трудности като тях и също сме успели да се справим през едно трудно за училището време.


|

"Поглед навън"

неделя, 27 юни 2021 г.

 


Училищният проект "Поглед навън" включва изнесени уроци от темите по литература за 7. клас. Екскурзията до Врачанския Балкан предвиждаше опознаването на Искърския пролом и Черепишкия манастир като любимо място на Вазов, посещение в къщата музей  "Баба Илийца" в с. Челопек, посветена на една от най-популярните Вазови героини, и проследяване на пътя на Ботевата чета във Врачанския исторически музей. Насладихме се и на природни форми, величествени гледки и една от най-красивите пещери - "Леденика". По-долу прочетете впечатленията на Деница Бецова от 7.г клас.

Анна Владова

 

 

 

На 23 юни всички 7-ми класове заедно с нашите учители  Анна Владова, Маринелия Христова и Даниела Кацарова отидохме на еднодневно пътешествие до Врачанска област по проекта "Поглед навън". 

Пътуването ни започна от Черепишкия манастир, построен по времето на цар Иван Шишман, напълно унищожен от турците и по-късно възстановен, където всички се помолихме за здраве. Край манастира тече река Искър и ние успяхме да се докоснем до нейната красота и да почувстваме атмосферата около сюжета на разказа „Една българка“ отблизо. В манастира се усещаше прохлада, свобода и спокойствие. Там се намира и кътчето на патриарха на българската литература – Иван Вазов, където написва разказа „Една българка“. 

Продължихме към следващата дестинация – къщата на баба Илийца в село Челопек. Днес тя е възстановка на истинската къща на героинята. Беше изключително интересно, защото в някаква степен успяхме да се докоснем до трудния живот на хората отпреди 200 години. Една от наследниците на баба Пена (истинското име на баба Илийца) ни показа кобилица с менци,  инструменти с функцията на днешен пасатор и миксер, стривач на подправки и др. В този изключително малък дом са живели 8 човека, а за обичайно се е считало да  пребивават до 16. Родословното дърво на бабата е огромно, от стари български имена до днешни модерни американски – колко малък може да бъде светът! 

След това интересно преживяване отидохме във Враца – най-големия град в Северозападна България. Въпреки невероятната юнска жега, всички бяхме въодушевени да посетим още забележителности, където да получим много нови знания. Във Враца посетихме регионалния исторически музей, в който ни разказаха най-подробно за Рогозенското тракийско съкровище, съхранявано в специална зала. 

Последната ни дестинация беше пещера "Леденика". Това е най-студената пещера в България. Там не са живели хора. Беше изключително интересно, но и преминахме през доста предизвикателства – тесни проломи, тъмни или много ниски места, но поне бе приятно и прохладно. 

Така завърши нашето приключение – прибрахме се заредени с много усмивки и незабравими емоции.
 

Деница Бецова, 7.г клас

 









 


|

 

 

Националната програма „Иновации в действие“, насърчавайки училищни екипи да си разменят гостувания и в продължение на няколко дни да демонстрират и обсъждат свои иновативни подходи, се оказва добра възможност за споделяне. Противно на различни кухи и безсмислени формати, каквито, за съжаление, образователната система възпроизвежда и обича, тези срещи могат да се изпълнят със съдържание, качествено общуване, добро настроение и да засилят мотивацията за работа в една все по-изпълнена с предизвикателства среда, каквото е българското училище. С такъв съдържателен обмен могат да се похвалят троянското СУ „Св. Климент Охридски“ и софийското 2-ро СУ „Академик Емилиян Станев“. Към срещите се присъединиха СУ „Максим Райкович“ – Лясковец и СУ „Д-р Петър Берон“ – Костинброд.

След като училището ни посрещна гости в дните от 9 до 11 юни (ВИЖ), върна гостуването в периода 23 - 25 юни. В тези горещи летни дни двата екипа се опознаха още повече и затвърдиха усещането си, че са се срещнали съмишленици.

За София отпътувахме заедно с Мария Лекова, Иваничка Боджакова, Галя Пантелеева, Веселка Пелтешка, Галя Шейретова. В групата имаше и ученици – Ренета Дочева от 11.а и Вилиана Мошекова от 9.б клас получиха покана да се включат като едни от най-активните членове на училищния клуб „Дебати“. На място се доубедихме, че софийският екип е останал с много хубави впечатления от Троян, а нашето училище е разпознаваемо със своята иновация. 

Иновативният проект на домакините от 2-ро СУ „Академик Емилиян Станев“ се нарича „Лидери в час“.  Имахме възможност да присъстваме в час по рефлексия в 10.клас, да научим как протичат тези часове сред децата от начален курс и сами да бъдем обект на подхода, насочващ към познание за другите и за връзката ни с тях. Също така колегите атрактивно демонстрираха богат набор от електронни образователни ресурси, които използват. Формално и неформално обсъждахме различни образователни и междуличностни казуси. Своя среща с връстници 10-класници имаха момичетата от групата. Усетихме софийското училище като гостоприемна и интересна територия благодарение на времето, което отделиха за нас директорът Лилия Торньова, психологът Георги Велинов, Росица Василева, Катя Методиева, Венета Тодорова, преподавателите с докторски титли Николай Данев, Радослава Бочева, Невелин Вутев.

В рамките на проекта групата ни посети спектакъла на Народния театър „Синът“ – пиеса, която неочаквано, но може би неслучайно изговори на театрален език много от обсъжданите проблеми. Защото и двата училищни проекта – „Лидери в час“ и „Дебатът – мост, а не стена“, – колкото и различни да са на пръв поглед, търсят начини за осъществяване на по-добра връзка между участниците в образователния процес. Изглежда, иновативното учителство усеща нуждата от повече доверие, диалог и активност вътре в училищната общност. 

Групата ни се върна с подарък за СУ „Св. Климент Охридски“ – икона на света София и дъщерите й Вяра, Надежда и Любов, и с желание общуването между двете училища да продължи.   

Нели Генкова

 





|

 

На 22 юни в сградата дом "Преслав" на центъра на град Ловеч бяха представени иновативните дейности на училищата в областта по програма "Иновации в действие". Нашето училище представихме заедно с г-жа Мария Лекова и съученика ми Кристиан Атев.

Ние говорихме за иновацията "Дебатът – мост, а не стена", или по-просто казано – дебати в час. Разказахме малко предистория за дебатите в училището преди иновативния проект, след това – за дейностите по време на учебни часове по български език и литература, история, английски език и час на класа. Позовахме се и на обратната връзка, дадена от нас, учениците, след първата година от иновацията.

Преживяването беше запомнящо се и аз съм много доволен от събитието. Много ме зарадваха поздравите на хората в залата, тъй като нашето училище беше единственото, в чието представяне участваха и ученици, и това вероятно е показало, че дебатите наистина развиват уменията ни да говорим пред публика.

Иван Зиновиев, 9.б клас

|

 

Приключиха часовете в групата „Православно християнство“. През цялата учебна година учениците създаваха презентации с християнска тематика, оцветяваха различни икони, създаваха поздравителни картички за християнските празници, посетиха Троянски манастир и църквата „Света Петка“ в Троян. Всички дейности събрахме в нашия сайт, който ви представяме и се надяваме да ви хареса!

 https://sites.google.com/svetikliment.com/pravoslavnohristiyanstvo


|

 

В следобеда на 21 юни училищният двор бе място на церемонията по връчване на дипломи за средно образование на тазгодишния випуск зрелостници. Гости на събитието бяха г-жа Донка Михайлова – кмет на община Троян, г-жа Снежана Паймакова – председател на Обществения съвет на училището, г-ца Катерина Радевска – член на Обществения съвет на училището и г-ца Пламена Радевска – член на Съвета на настоятелите. 

В своята реч директорът г-жа Иванка Цекова съобщи, че с отличен успех завършват 5-ма зрелостници, а 21 – с много добър. Средният успех на випуска е Много добър 5,06. Бяха огласени и резултатите от зрелостните изпити. Средният успех от задължителния изпит по български език и литература е 4,45, при среден успех за страната 4,14. Средният успех по английски език е 5.25, като отличните оценки са девет, а само една стотна дели Николай Ковачев от пълната шестица. По история и цивилизация, биология и здравно образование, философски цикъл средният успех е над средния за страната, а  по математика и география и икономика е добър.

За първенец на випуска Учителският съвет определи Деян Христов. Той получи плакет на училището, грамота и парична награда.

По традиция на церемонията се връчиха и наградите на проф. Гаврилов. Носители са двама зрелостници – Пламена Койновска и Емил Христов.

Последните напътствени думи на г-жа Цекова към зрелостниците бяха: „Знанията, които получихте в училище ще бъдат добра основа за вашата житейска реализация. Но какъвто и път да поемете, не забравяйте, че преди всичко трябва да бъдете добри хора, да съхранявате най-скъпите човешки ценности, да проявявате разум и благородство, и да вървите по пътя си с високо вдигната глава. Бъдете здрави и успявайте!“.


Първенецът на випуска Деян Христов

Носителите на наградата на проф. Гаврилов

|

 

От 9 до 11 юни училището ни беше домакин на обмен по национална програма „Иновации в действие“. Наши гости бяха 16 учители от две партньорски училища, 2-ро СУ "Академик Емилиян Станев“ – София и СУ "Максим Райкович" – Лясковец. Въпреки че онлайн обучението промени предварителните планове за времето и дейностите по мобилността, училищата ни успяха да се организират, за да изпълнят предвиденото. СУ „Св. Климент Охридски“ представи своята иновация „Дебатът – мост, а не стена“.

В час по история и цивилизации за нуждата от опазване на културно-историческото ни наследство дебатираха Дияна Йотова (9.в), Ванелина Миндевска (9.в), Иван Зиновиев (9.б) и Кристиан Атев (9.б). В час по английски език в дебат влязоха Йордана Лучева (9.а), Ивана Николаева (9.а), Симона Хаджиева (9.а), Манол Димитров (9.а), Пламен Цочев (9.б), Никола Рогачев (9.б). Техните два отбора спориха вярно ли е, че младите винаги се бунтуват. Мария Лекова влезе при по-малките ученици от 6.б клас, които чрез групова работа упражниха умения за комуникация.

В рамките на домакинската програма се проведе и традиционното събитие на училищния клуб „Дебати“ за изпращане на зрелостниците дебатьори. Мария Ковачева и Марин Русев, с подкрепата на бившия член на клуба Мартин Василевски, влязоха в дебат с Ренета Дочева (11.а), Иван Върбанов (10.а) и Вилиана Мошекова (9.б) за резултата от спонтанните граждански жестове. 

Училището ни, в лицето на директора Иванка Цекова и цялата училищна администрация, беше сърдечен домакин, а гостите от София и Лясковец – активни и подкрепящи участници в тридневните срещи. Ангажимент към демонстриране на училищната иновация имахме заедно с колегите Галя Панталеева, Иваничка Боджакова, Мария Лекова, Веселка Пелтешка, помагаха ни Теодора Петрова и Галя Шейретова. 9-класниците дебатьори показаха чудесна мобилизация. Осъзнато присъстваха в часовете учениците от публиката и от груповата работа. Иновацията „Дебатът – мост, а не стена“ получи възможност да покаже своя обучителен потенциал.  

В края на месеца предстои посещение на група учители и ученици от СУ „Св. Климент Охридски“ в софийското СУ "Академик Емилиян Станев“. 

Нели Генкова

 


 
 

|

 

 На 01.06.2021 г. в компютърната зала П21 се проведе открит урок пред учениците от 11.а клас, по време на който съученикът ни Стилян Стойков  изнесе  презентация на тема „Животът на един програмист“. Стилян е придобил знанията си извънкласно от Software University, където е завършил „Programming Basics with C#“ (2018 г.) с оценка 5.59, „Programming Basics with Python“ (2020 г.) с оценка 5.64 и „Programming Fundamentals with Python“ (2021 г.) с оценка 6.00. Там получава удостоверение за професионално обучение със специалност програмист и „Европейска квалификация за работа като разработчик на софтуер“, валидна за територията на целия ЕС. Голяма част от знанията си е придобил, като е чел и се е обучавал от Интернет.

 

 По време на презентацията ни представи каква е разликата между основни езици за програмиране и ни показа какви са основните концепции и познания за програмиране. Представи ни какво е да работиш с DataBase и как точно става връзката между приложение с база данни. Чрез компетеността си той създава малки игри и приложения за компютри и телефони. В момента работи по мащабен проект, който представлява пълна разработка на нова социална мрежа за Android телефони. Отскоро започва да се занимава с роботика с Arduino и да прави роботи.

Гордост е за нашето училище, че има ученици, които мислят за бъдещето си развитие и за това как да придобият знания извън клас, за да могат да ги приложат практически и да създадат нещо, което е не само красиво, но и полезно за потребителите. Точно такива хора намират реализация и сили да продължат напред. Затова трябва да ги подкрепяме и да отбелязваме отличията им по един или друг начин.


Вероника Стефанова, Ренета Дочева, Таня Радулова – 11.а клас

 

|

 


През есента децата от 5.б клас и няколко момичета от 7.а клас се включиха в инициативата "Космическа поща" на "Музейко". Предизвикателството към учениците беше да помислят над въпроса защо Земята има нужда от Космоса и да опишат или нарисуват своята идея върху картичка. Музеят обеща, че музейният „Клуб за бъдещето" ще изстреля картичките в Космоса и ще ги върне обратно на Земята на борда на ракетa „Ню Шепърд“ на компанията Blue Origin. Миналата седмица учениците получиха обратно картичките си с печат “Flown to Space” („Летял в Космоса“).

Иваничка Боджакова

 




|

Прием в V клас

четвъртък, 3 юни 2021 г.

 

 

ГРАФИК:

•    Подаване на документи за записване –  от 01.07.2021 г. до 08.07.2021 г.
•    Обявяване на списъците със записани ученици – до 12.07.2021 г.
•    Записване в пети клас при наличие на свободни места – до 14.09.2021 г.


|

 


 

|

Цветя за 2 юни

сряда, 2 юни 2021 г.




По повод 2 юни децата от 2.б е 3.б клас поднесоха цветя 
пред паметника на Ботевия четник в квартала.

|

Страници в интернет, свързани с Троян и региона




Слушай и гледай on-line в свободния час

Текущи УЧЕБНИЦИ


Кликайте по картинката!

Иновативно училище


Електронен дневник

Вход в e-mail -a


Група на училището

Как да вляза на Student_wifi в училище?

1. Знам кой ми е училищния имейл, примерно ПенчуПенчуф@svetikliment.com.
2. Знам си паролата на училищния имейл.
3. Влизал съм от компютър в залите в час по технологии на училищния си имейл и съм видял и изтрил стандартните поздравителни ТРИ имейла на Гугъл.
4. Отварям си телефона с операционна система на АНДРОИД (не на iPhone) и:
а). Настройки
б). Акаунти
в). Добавяне
г). Google акаунт
д). ПенчПенч@svetikliment.com
е). Паролата ...
... добавя се и излизате от там
5.Избирате пак Настройки, после Wi-Fi и трябва да видите Student_wifi и кликате по него.
6. Какви допълнителни настройки са необходими - гледайте на това филмче (нищо, че е за Teacher_WiFi, то е същото!)

ВИДЕОПОРТАЛ

Видеопортал на училището

Преводач

Безплатен многоезичен ONLINE речник

Учебни ресурси в електронен вид


Националният образователен портал предоставя достъп до учебни ресурси в електронен вид. Той е част от така нареченото Е-обучение.

ТУК можете да намерите всички курсове, които предлага този БЕЗПЛАТЕН портал (по всички предмети).