• Място на свободен дух и модерни решения

Карта

Търсене в този блог

Архив на блога

Най-четеното през последните 7 дни

Балони за 1 юни

петък, 31 май 2019 г.



Ден преди 1 юни учениците от начален етап на СУ „Св. Климент Охридски“ бяха изненадани от група ученици към ученическия парламент с 200 шарени балона. В голямото междучасие във фоайето на училището всеки малчуган получи цветен балон по случай Деня на детето. Вълнението от последния учебен ден беше изписано на лицата им, а балоните донесоха още повече усмивки и празнично настроение. Имахме и празнично табло на входа, което пък напомняше на порасналите вече деца, родители и учители колко е ценно да не забравяме за детето в себе си.

Мария Лекова

 

|

ИД Електронни медии


На 29 май в Информационно-културния център бяха наградени победителите в Деветото състезание по английски език Velislava Tsankova English Language Competition. То се провежда от СУ "Васил Левски" в памет на Велислава Цанкова, която загина в катастрофа край Лесидрен през 2015 г. заедно с Марино Цветанов. Присъстващите почетоха паметта ѝ, като донесоха цветя.

Наградените участници бяха 11, сред тях – 5-ма от СУ ,,Св. Климент Охридски": Дениса Иванова (5-ти клас) –1-во място, Любомир Нанков (5-ти клас) – 2-ро място, Мартина Койнова (6-ти клас) – 2-ро място, Пламен Цочев (7-ми клас) – 2-ро място и Стефан Станевски (7-ми клас) – 3-то място. Гости на церемонията бяха директорът г-жа Иванка Цекова и зам.-директорът г-жа Таня Младенова.

Победителите получиха грамота и книга на английски език, която има за цел да ги подтикне да се развиват и да преследват мечтите си. Такъв е и девизът на събитието – ,,Бори се за собствените си мечти". Нашите участници бяха доволни от представянето си и ние също сме горди с тях. Поздравяваме ги и им желаем да продължат с победите във всякакви състезания!

Ренета Дочева, 9.а клас




Виртуалният мост между ученици от две училища с едно и също име (ВИЖ) продължава да се поддържа. Българското училище „Св. Климент Охридски“ във френския град Екс-ан-Прованс е включило в празника си за 24 май презентации, които са отговор на презентацията за Троян, изпратена им от нашия 7.б клас. Учениците от Южна Франция разказват за Екс-ан-Прованс, Марсилия, селото Пуриер и за Монако. Те изпратиха презентациите си, написани на хубав български език, до непознатите си връстници в Троян.

Любопитно е да се знае, че авторът на текста на химна „Върви, народе възродени“ Стоян Михайловски е завършил право именно в Екс-ан-Прованс през 1883 г. На тазгодишното училищно тържество учениците от френския град са видели снимки на Рибния буквар и букви от глаголицата. Ученици, учители и родители са участвали в лингвистична игра за намиране на български съответствия на чуждици, навлезли през последните години в езика ни (например: уъркшоп  - работилница; тъчскрийн - екран; пърформанс – представяне).

Сега нашите 7-класници на свой ред подготвят отговор до учениците от българското училище в Южна Франция.
Нели Генкова


|

ИД Електронни медии


На 28 май нашият 9.а клас заедно с класния ръководител Даниела Лучева посети дентална клиника Di Kalinel Dent. Посещението беше с цел запознаване с професията.

В клиниката ни посрещнаха хора, които са мотивирани и видимо обичат работата си. Детски стоматолог ни разказа как е решил да избере тази професия, къде е учил и какви са етапите, през които е минал, за да направи първия зъб. Даде ни съвети как да предпазваме зъбите си и правилно да ги чистим. Показа ни 3D машина, с която се прави зъб само със снимка на останалите около него. За финал ни раздадоха като подарък ключодържатели.

Беше доста полезно да се види отблизо една толкова сложна и отговорна професия, с която хората, посветили се на нея, се гордеят. За учениците е добре да се правят такива срещи с професионалисти, понеже те ни показват реалната страна на професията.

Ренета Дочева, 9.а клас





|

Награди "Бризби" за 2019 г.

вторник, 28 май 2019 г.


За 29-ти път Джон и Клер Бризби раздадоха награди на троянски ученици, проявили творчески дух и талантливост и постигнали отлични успехи в различни области. Церемонията се проведе на обичайното място, в ОУ „Иван Хаджийски“, и на нея присъства сър Ричард Стаг, бивш посланик на Великобритания в България, дългогодишен приятел на сем. Бризби и на Троян.

СУ „Св. Климент Охридски“ избра следните ученици за носители на наградата за 2019 г.:  Васил Василев, Стефани Лалева, Вяра Данчева, Цветослава Маринова, Биляна Доневска, Ния Чонова, Анна-Мария Манушева и Мария Ковачева.


|


На 22 май, в навечерието на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, РУО - Ловеч награди един учител и четирима ученици от СУ „Св. Климент Охридски“, постигнали високи успехи през учебната година.

Снежка Амзова – старши учител по история и цивилизации, получи признание за последователната си работа и за подготовката на Васил Василев за олимпиадата по история и цивилизации.

Васил Василев от ХII клас се класира за националния кръг на олимпиадата по история и цивилизации, участва в симулацията „Модел Република България“ в ролята на народен представител и президент, участва в събитието „Съвет на ЕС“ в ролята на министър-председател на Естония.

Мария Ковачева от Х клас също имаше многобройни изяви през годината: участва в областни кръгове на олимпиадите по български език и литература и по английски език, спечели място в инициативата на Британското посолство „Посланик за един ден“, представи училището на национално дебатьорско състезание в гр. София.

Стилян Стойков от IХ клас и Калоян Кирилов от V клас участваха в националното състезание „Природата – наш дом“ в гр. София, където Калоян Кирилов се класира отборно на V място.




По време на международния дебатьорски обмен в Словения (ВИЖ) Мария Ковачева реши да вземе интервю от Даан Уелинг, европейски шампион по дебати и настоящ мениджър на проектите на международната образователна дебатьорска асоциация IDEA.

Какви според теб са ползите от тазгодишния обмен?

Аз дебатирам от 10 години. Започна като хоби и постепенно разбрах, че дебатирането е изключително развиващо, защото помага да научиш хората не само да мислят критично върху нещата, които се случват, да размишляват информирано и да изградят своето мнение, но и да се почувстват обвързани със света около себе си. Това, което харесвам в тазгодишния обмен, е, че повече от 150 участници от 15 европейски държави получиха не само невероятна възможност да помислят сериозно за света около тях, но и да научат много от опита на другите. Твърдим, че светът е глобализиран, имаме възможност да отидем навсякъде, но много хора не го правят или когато го направят, нямат възможността да общуват по между си. В това събитие ми харесва, че имаме възможността да сближим хора, които не усещат ползите от глобализацията, защото идват от по-бедна държава или район и подобни възможности за пътувания са рядкост за тях. Мисля, че хората в делегациите не само са заслужили да бъдат тук, но когато се приберат, ще усетят ползите от международната комуникация.

Как дебатите промениха живота ти, не само професионално? 

За това събитие използвахме #debatechangeslives, защото забелязахме, че при много от хората, които минават през дебатьорски програми, дебатите са променили живота им. Предизвикваш ме да говоря за непрофесионалните ползи. Дебатирането ми даде най-вече самоувереност и ме научи, че моят глас се цени, научи ме да говоря добре пред голяма група хора, даде ми група от приятели, с които споделяме едно хоби, и това много ми помогна, когато бях дете. Бях тормозен в училище, че съм зубър, и това да имам връстници, с които споделяме една и съща „шантава“ страст, много ми помогна в личния живот. Научих се да мисля много по-аналитично и това също много ми е помагало да премина през всякакви ситуации, а също – да видя другата страна на нещата. Често чувам за себе си, че съм много грижовен човек. Аз мисля, че винаги съм бил грижовна личност, макар да си падах малко беладжия като малък, но вярвам, че дебатирането ми помогна да видя хората от друга страна, да бъда любопитен за тази друга страна и това ме направи по-сърдечен човек.


|


Трима учители по английски език ще се обучават по спечелен от СУ „Св. Климент Охридски“ проект по програма „Еразъм+“, ключова дейност "Образователна мобилност за граждани". Образователната мобилност за учители цели обучение, подкрепящо професионалното им развитие, и включва участия в структурирани курсове или обучения в чужбина и работа с партньорски училища.


|

ИД Електронни медии


Няма троянец или гост на града, който да не е забелязал къщичката за книги на централния площад. Ние, учениците от 7.б клас на СУ „Свети Климент Охридски“, в навечерието на 24 май решихме да се организираме и да обогатим поизпразнилата се от недобросъвестни читатели къщичка. Цицерон е казал: „Дом, лишен от книга, прилича на тяло, лишено от душа“. На 22 май ние изпълнихме отново къщичката с „душа“! Подредихме в нея 20-тината книги, събрани от нас, за да могат да се четат и от други. Всяка книга има влияние върху хората тогава, когато се чете и споделя, а дори и само една може да направи много – да дари с вяра, да събуди добро, да облече с надежда. Днес не по-малко от преди се нуждаем от това! Призоваваме гражданите на Троян да бъдат добросъвестни, да уважават стореното от такива като нас, да връщат книгите в къщичката и да я дообогатяват!
Вилиана Мошекова, 7.б клас






|



Eжегодната награда на Ротари клуб – Троян за абитуриенти бе връчена на Вяра Мариянова Данчева от XII а клас. Тя беше предложението на СУ „Свети Климент Охридски“ заради постижения през годините в различни области: десетки медали в областта на спорта, призови места в състезания по информационни технологии, достойни представяния в редица състезания по математика и български език и литература, участие в симулация „Съвет на ЕС“, активно участие в училищния клуб „Дебати“, участие с рисунки в изложбената зала на училището.





 15 ученици от 9-ти и 10-ти клас на СУ "Св. Климент Охридски" се включиха в интерактивното обучение „Ние сме новото поколение - Какво зависи от нас“ на сдружение "Обществен компас". Предлагаме ви впечатленията на един от участниците, деветокласничката Ренета Дочева.


От 17 до 18 май се проведе обучение "Ние сме новото поколение - Какво зависи от нас?" като част от проекта "Създаване на условия за структурен диалог в Северозападния район", финансиран от "Еразъм+". Обучението се проведе в х. "Изгрев" в Чифлик, където прекарахме два дни. Въпреки дъждовното и студено време през първия ден, успяхме да се насладим на заобикалящите ни планини и чудесната природа. За наше щастие вторият ден беше слънчев и дори проведохме обучението си навън. 

След като се представихме с играта Selfie, където най-голямото препятствие бе всеки да каже три неща, в които е добър, продължихме със същинската част. Бяхме разделени на два отбора и ни бяха дадени флаери, на които да запишем какво ни харесва в Троян и какво – не. За щастие, хубавите неща бяха повече. Втората отборна задача беше да се измисли как проблемите да се решат, а хубавите неща да станат още по-хубави и достъпни. Една от идеите беше да се обвързват събития с хижите в околността и да качваме младите по-често в планината. За да не останат идеите само мечти, организаторите бяха поканили представители на Община Троян –г-жа Силвия Йовева и г-жа Бисерка Петрова, с които обсъдихме проблемите и решенията, които намерихме. Проведохме дискусия, която беше полезна и за двете страни, тъй като младите бяха изслушани и намериха подкрепа за реализиране на идеите си. В края на деня си направихме събиране, което допринесе за опознаването ни.

На следващия ден започнахме със строенето на мост от хартия и тиксо. Въпреки че повечето игри изглеждаха обикновени, всъщност бяха тясно свързани с живота ни и с различни умения. Обучението не приключи с престоя ни в планината, защото на другия ден трябваше да се съберем в центъра на Троян и да разпитаме хората какво мислят за града, за идеите ни и за живота на младите. Въпреки консерватизма на малкия град имаше и такива троянци, които бяха впечатлени, че младите поемат инициатива и се интересуват от града, в който живеят.

Мисля, че нещата, които измислихме за тези два дена, са само началото на промяната, а сега ще се борим, за да ги реализираме.

Ренета Дочева, 9.а клас



|

До Габрово

понеделник, 20 май 2019 г.



На 18 май учениците от 3-ти клас посетиха град Габрово. Екскурзията започна с посещение на Етнографски музей "Етър". Тук децата се докоснаха до възрожденската архитектура и бита на старите българи.

След това посетихме Националния музей на образованието, който съхранява паметта на българското образование - около 200 000 документа, снимки и веществени материали, свързани с просветното дело от X век до наши дни.

Последна спирка от нашето пътуване беше Интерактивният музей на индустрията. Тематично музеят е разделен на три части: Индустриализация (от края на 19. век до 1944 г.), Социализъм (от 1944 г. до 1989 г.) и Настояще (от 1989 г. до наши дни). Децата се превърнаха в герои от комедиен филм, участваха в симулация на Формула 1 и се разходиха по света с машината на времето през 3027 година.

Емилия Пауникова




 

|



Няколко деца от СУ "Св. Климент Охридски" се включиха  в националния конкурс "Пролет върху листа", който се организира  ежегодно от община Кюстендил. Малките творци Дилян Иванов, Димитър Русев, Александра Мусалиева и Ася Петкова нарисуваха свои листи, които обединиха в една колективна рисунка пъзел. За своята идея и за участието си те получиха грамоти и поощрителни награди, които организаторите изпратиха в ЦПЛР - Троян, откъдето тръгна и инициативата децата да се включат в конкурса.

Вергиния Миревска-Русенова


|



В българската делегация, участвала в международния дебатьорски обмен Creating Critical Minds and Voices in Europe, организиран от IDEA в Кранска гора, Словения, между 9 и 13 май, беше Мария Ковачева от училищния клуб „Дебати“. ТУК можете да прочетете нейния разказ за преживяното и наученото по време на обмена.


|

Изпращане на випуск 2019

четвъртък, 16 май 2019 г.

 Кликай ои картинката!
Кликайте по снимката...

|



Град Троян се сдоби със свои киберскаути, след като 31 деца от СУ „Св. Кл. Охридски“ преминаха през двудневно обучение.

В следващите два месеца киберскаутите ще имат възможност да реализират своите идеи като се разделят на отряди и участват в националното състезание за най-добра публична дейност. Жури от експерти ще оцени проектите и трите отряда с най-високи оценки ще бъдат наградени на специална церемония в Деня за безопасен интернет в София.

Бяха обучени и  учители, така че да разпознават основните рискове за техните ученици в интернет и да прилагат начините за превенция чрез развиване на дигитално-медийната грамотност у децата. Учителите ще подпомагат новите киберскаути в предстоящите им дейности към програмата.

Марияна Станкова - координатор на обучението
 



Киберскаутите са организация, която учи децата да се предпазват в интернет, да работят в екип и да се подкрепят. В изминалите два дена(13 и 14 май) група от 5-ти и 6-ти клас се научихме на много неща, които може да са ни от полза в бъдеще време. Това са: как да различим истинска от фалшива новина, как да си направим по-сигурна парола, как да докладваме проблем на safenet.bg и др. Организаторите бяха много мили и добронамерени. Цялото събитие беше добре организирано и с удоволствие бих отишла отново.

Евдокия Джиговска – 6.а клас
 
 
 


|



Празничен беше училищният двор на 15 май. Със стилна и емоционална церемония СУ „Св. Климент Охридски“ изпрати своя 35-ти випуск.

В речта си училищният директор Иванка Цекова призна, че завършващите момичета и момчета са специални за нея, защото са успели да оставят следа в съзнанието и сърцето й. Тя подчерта, че предстоят последните изпити, които ще поставят край на училищния им живот, но тези изпити не могат да оценят нещо много важно и това е уникалността им, младостта им – най-красивият недостатък и най-могъщото предимство. Г-жа Цекова благодари на родителите за избора, подкрепата и доверието към Средно училище „Свети Климент Охридски“. Благодари на зрелостниците за материалния подарък, който оставят – пейки за училищните коридори, за да има по-голямо удобство за учениците през междучасията.

От името на завършващите говори Вяра Данчева. Тя оцени, че в училище са получили не само знания, но и приятелства, спокойна среда, подкрепа. Вяра благодари на учителите за професионалния им избор и призова връстниците си да не бъдат част от тълпата, а смело да намерят пътя си.

Учениците от 12.б клас се открояваха с еднаквите си стилни тениски, декорирани със стилизирани български шевици. Момичешко трио изпълни училищния евъргрийн „Един неразделен клас“ и напомни, че пъстрият випуск 2019 бе и много музикален.

78 цветни балона литнаха в небето, а зрелостниците за последен път излязоха от училищния двор като ученици на СУ „Св. Климент Охридски“. На добър час!






|

Една изложба на прощаване

вторник, 14 май 2019 г.



На 14 май в изложбената зала на СУ „Св. Климент Охридски“ бе открита изложбата „През призмата на цвета и графиката“, в която пет 12-класнички, ден преди официално да се разделят с училището, подредиха свои рисунки. Вяра Данчева, Цвета Данаилова, Стефани Лалева, Рая Шейретова и Ина Ангелова изненадаха всички, като показаха необичаен рисувачески профил на випуска, творческо израстване, вкус, самочувствие, зрелост и уважение към училището си. Всички те, бъдещи дизайнери и архитекти, са посещавали курс при преподавателя в НУПИ „Проф. Венко Колев“ Владо Киров. Г-н Киров специално дойде, за да уважи ученичките си с присъствие и с цвете. Той шеговито изказа едно единствено съжаление – че те не са били ученички на НУПИ, но всички в залата се съгласиха, че талантът, където и да е, намира начин да се покаже и развие. Училищният директор г-жа Цекова подчерта, че випуск 2019, толкова ярък, жив, пълен с изненади, ще липсва на цялото училище. На добър час, момичета!









|

"Животът може ли да е чудо?"

неделя, 12 май 2019 г.



Денят на Европа обедини няколко ученици и един училищен психолог от СУ „Св. Климент Охридски“ около идеята да вдигнат завесата за един голям въпрос: "Животът може ли да е чудо?". С първото по рода си събитие за общността, обвързано с проблеми като толерантността, неравностойното положение, емпатията и умението ни да влезем в обувките на другия, показахме, че сме готови да помогнем на останалите по пътя на приемането, отдаването и обичта към другия. Обедини ни идеята това да е стартът на поредица от събития на социално значими теми, с който да ангажираме ученици, родители и учители по пътя на интеграцията и пълноценното включване на ученици с различни потребности в училище. Представена беше впечатляващата история на едно единадесетгодишно дете с лицева деформация и какви трудности среща то в училище. След прожекцията бяха развълнувани близо 60 ученици, родители и учители, които разбраха, че величието не е в силата, а в правилното й използване. Най-велики са тези, чиято сила увлича най-много сърца чрез собствения добър пример.

Мария Лекова







 

|

Страници в интернет, свързани с Троян и региона




Слушай и гледай on-line в свободния час

Текущи УЧЕБНИЦИ


Кликайте по картинката!

Иновативно училище


Електронен дневник

Вход в e-mail -a


Група на училището

Как да вляза на Student_wifi в училище?

1. Знам кой ми е училищния имейл, примерно ПенчуПенчуф@svetikliment.com.
2. Знам си паролата на училищния имейл.
3. Влизал съм от компютър в залите в час по технологии на училищния си имейл и съм видял и изтрил стандартните поздравителни ТРИ имейла на Гугъл.
4. Отварям си телефона с операционна система на АНДРОИД (не на iPhone) и:
а). Настройки
б). Акаунти
в). Добавяне
г). Google акаунт
д). ПенчПенч@svetikliment.com
е). Паролата ...
... добавя се и излизате от там
5.Избирате пак Настройки, после Wi-Fi и трябва да видите Student_wifi и кликате по него.
6. Какви допълнителни настройки са необходими - гледайте на това филмче (нищо, че е за Teacher_WiFi, то е същото!)

ВИДЕОПОРТАЛ

Видеопортал на училището

Преводач

Безплатен многоезичен ONLINE речник

Учебни ресурси в електронен вид


Националният образователен портал предоставя достъп до учебни ресурси в електронен вид. Той е част от така нареченото Е-обучение.

ТУК можете да намерите всички курсове, които предлага този БЕЗПЛАТЕН портал (по всички предмети).