• Място на свободен дух и модерни решения

Карта

Търсене в този блог

Архив на блога

Най-четеното през последните 7 дни

На гости на дарителя г-н Радевски

петък, 27 февруари 2015 г.


На 27 февруари с група ученици от 3.б клас посетихме училищния настоятел и дарител г-н Марин Радевски във фирмения му офис. Благодарение на троянския бизнесмен през 2014 година училището ни получи 24 нови компютърни конфигурации, рутер, 3 мултимедии, кабина за портиер, щори за няколко класни стаи, ремонт на 8 класни стаи и на един училищен коридор. Предпразничното посещение беше малък жест на благодарност и уважение към дарителя. Третокласниците закичиха г-н Радевски с първата за тази година мартеница и му пожелаха здраве. Домакинът беше подготвил обилна почерпка и подаръци за всяко едно от децата. В хода на разговора учениците му разказаха за нашите бизнес проекти за ресторант,  проявиха интерес към ресторанта във фабриката му и собственикът с удоволствие ни го показа. Оказа се, че голяма част от родителите на третокласниците работят във фирмата. Любопитството ни отведе и в складовете, където разгледахме машините и оборудването.

Емилия Пауникова


Снимки: Виктория Димитрова, 5.б клас

|


Верни на традицията си, ученици на г-н Даниел Андреев обиколиха училището и раздаваха мартеници и настроение преди обичания празник Баба Марта.

|

Двудневен мартенски базар

четвъртък, 26 февруари 2015 г.

СИП Електронни медии


На 26 февруари, четвъртък, във фоайето на училището Ученическият съвет организира мартенски базар. Предлагаха се мартеници, картички, мартенски сувенири и сладки. Повечето артикули са предоставени от децата в начален курс. Организаторите казват, че тази година има повече интерес и са събрани много пари - над  160 лв. Те ще отидат в ученическата каса и ще се използват за закупуване на подаръци за победителите в различни състезания. Двама от първокласниците, които са дали за базара ръчно изработени мартенички, ни казаха, че чрез тях пожелават здраве на купувачите и се надяват да им донесат добро. Базарът ще продължи и утре, петък, 27 февруари.

Дениса Найденова, 7.б клас
СИП Електронни медии



Снимки: Анелия Иванова

|


Чудите се какво е чарел? Или какво се крие зад заглавието „Елен на дъска”? На това могат да ви отговорят четвъртокласниците на г-н Даниел Андреев. Разделени на три групи, те писаха съчинения по странни словосъчетания от съществуващи и несъществуващи думи. Похватът за съчиняване на приказки е от книгата на Джани Родари “Граматика на фантазията” (Увод в изкуството да измисляме истории). Екипната работа особено много се хареса на децата и резултатите не закъсняха. Така можем да прочетем, че еленът е нарисуван на бялата дъска от Изабела и всички искат да бъдат добри художници като нея. А чарелът е могъщ мистичен триъгълник, който се сдобива с мечтаното червено BMW, заедно се справят с едни бандити и заживяват щастливо на самотен остров.


|




На 18 февруари в СОУ „Васил Левски“ бяха наградени учениците, заели призови места на състезанията, организирани по повод патронния празник на училището. Ивела Русенова от 5.б клас е първа в състезанието „Аз пиша грамотно“. В състезанието по математика Виктор Иванов от 12.а и Георги Генков от 7.а клас заеха първите места в своите възрастови групи, а Ростислав Станев от 4.б клас е трети.

|


На 25 февруари група ученици от 3.б клас посетиха кабинета на г-жа Донка Михайлова. Децата й пожелаха здраве и я поздравиха със стихове и песен. Поднесоха й ръчно изработени мартенички и букетче кокичета. С присъствието си момичетата и момчетата внесоха пролетно настроение в кметския кабинет. Г-жа Михайлова зарадва своите гости с подаръци - книги и мартенички. Децата много внимателно си избраха книга, защото предложените заглавия бяха класика в литературата за деца. Четенето започна веднага.


Емилия Пауникова







Снимки: Виктория Димитрова, 5.б клас

|

Мартенско

вторник, 24 февруари 2015 г.



Първокласниците от следобедната група продължават да се грижат за мартенската украса на училището ни. След чудесното дърво мартеница в двора те направиха нова изненада - празничен кът на входа на училището. А мартенският базар, за който те и другите училищни малчугани отдавна се готвят, тепърва предстои.

|


Цветанка Босева, Галя Панталеева и Йорданка Маринова
с Боб Оби - методист и оценител на сертификатните изпити
към Университета Кеймбридж
На 19 февруари в град Велико Търново се проведе семинар за учители по английски език Регионален ден на Кеймбридж. Двамата ерудирани лектори Тери Просър и Боб Оби - представители на изпитния център Cambridge English Language Assessment и Cambridge University Press - показаха свои презентации, в които запознаха учителите с промените във формата на изпитите за световнопризнатите сертификати на Кеймбридж. Тази среща беше особено полезна за учителите от нашето училище, тъй като много ученици се явяват на изпит за един от сертификатите First, Advanced или Proficiency и ние трябва да сме сигурни, че преподаваме на най-съвременно ниво. Във фоайето на залата имаше изложение на съвременни учебни системи и помагала на най-старото издателство в света Cambridge University Press, основано през 1534 г., което е част от Университета Кеймбридж. Семинарът беше организиран и със съдействието на Cambridge School Assossiation - най-влиятелното сдружение на училища в България, което работи за подобряване на обучението по английски език и за повишаване на статута на училищата.

Цветанка Босева, преподавател по английски език

|

интервю



Седмокласничката Памела Георгиева, която е и танцьорка в читалищния ансамбъл „Траяна”, беше сред предвождащите празничното градско шествие на Сирни заговезни. Памела от малка обича този празник и винаги е разказвала въодушевено за него. Зададохме й няколко въпроса във връзка с участието й. Интервюто можете да прочетете ТУК.



|

Работилници за мартеници

неделя, 22 февруари 2015 г.



Учениците от следобедните групи на първи и втори клас сериозно работят за мартенския училищен базар, който ще се проведе на 26 февруари, четвъртък.

|

СИП Електронни медии



След победата на петокласничката Рени Димитрова на международния турнир за Голямата награда на Троян (ВИЖ) Десислава Доневска от 7.б й зададе няколко въпроса. Интервюто можете да прочетете ТУК.

|

интервю


25-годишният влогър (автор на видеоблог) Емил Конрад стана медийна сензация и обект на спорове, след като националното турне за представяне на дебютната му книга „Нещата, на които не ни учат в училище” предизвика невиждани гледки - огромни опашки от ученици пред книжарниците в големите градове. Училището ни не е изолирано от изненадващата тийнмода. Яна Йотова от 7.б клас е почитател на Емил Конрад и се съгласи да поговорим за книгата му. „Нещата, на които не ни учат в училище”, която съдържа 12 кратки текста по определени житейски теми и се чете за около час, няма да каже на един опитен читател нищо ново за живота, но може да му каже нещо повече за днешните подрастващи деца. Вижте интервюто ТУК.

|

Лицата на дебатирането

петък, 20 февруари 2015 г.


Този клип е направен по време на националното състезание по дебати SDA Open 2014, проведено през декември в София. Вижте усмихнатите лица на дебатьорите, сред тях - и някои познати.

|

Първокласниците посетиха музея

четвъртък, 19 февруари 2015 г.



На 19 февруари първокласниците от следобедната група имаха по-особено занятие. В деня на Левски те разгледаха музейната експозиция "Възраждане" в сградата на някогашния турски конак.

|




На 19 февруари в училищната актова зала четвъртокласниците на г-жа Дзимбова и г-н Андреев представиха своя открит урок „В памет на Васил Левски“ пред децата от подготвителна група на г-жа Нанкова. Учениците бяха подготвили стихотворения за Левски и разказаха за живота и делото му. Малчуганите имаха възможност да рисуват с помощта на батковците и какичките четвъртокласници.

|



Сред участниците в градското честване по случай годишнината от обесването на Апостола бяха и представители на училището ни. Пред паметната плоча, където е бил ханът на сподвижника на Левски Васил Спасов, те поднесоха венец от името на СОУ "Св. Климент Охридски".

|

По-горе билото, майстори!

вторник, 17 февруари 2015 г.

от Стела Стоянова - СТАНДАРТ

Матурите и без това са най-лесните в Европа, а абитуриентите са отвикнали да мислят 
Преди дни образователният министър Тодор Танев лансира нова идея - матурите да станат още по-лесни, но пък за сметка на това да не бъдат вход за университет. Прагът за него да се определя с друг тест, който да мери интелигентността, по подобие например на GMAT. Какво каза на практика министър Танев? Учениците, които няма да продължават в университет след училище, не е нужно да се мъчат да постигат някакво особено високо ниво на знания, защото по принцип са си тъпаци и такива ще си останат. За тях е нужен лесен изпит, който "да не стресира" родители и деца и да мери каквото си иска, защото от тях по принцип никой никога няма и да поиска да мислят. Каза го в момент, когато българските матури са най-лесните в Европа, тройка се пише за скандално нисък брой точки а петица можеш да получиш, без да си доказал, че можеш да напишеш дори и един ред. И в момент, когато от всички посоки, включително и от прословутата PISA, получаваме натиск да увеличим степента на сложност не само на националните изпити, които държат децата ни. А и да преосмислим въобще подхода, по който им поднасяме материала. За сметка на това от останалия немалък процент, решил да кандидатства в университет, ще поискаме нещо, за което дванадесетте години престой в училище не са го подготвили в ни най-малка степен - да мисли. След като с въвеждането на тестовете изгонихме всяка наченка на мисъл от класните стаи и издигнахме на пиедестал назубреното знание, против което претендираме, че се борим. За да проверява способност за мислене, училището трябва да е в състояние да я формира. А поне в момента то не може. Изтощените от образователните експерименти и ниските си заплати преподаватели в момента са разкъсвани между ролята си на псевдоиноватори, чиновници, затънали в бумащина, шутове и обикновени звероукротители. От училището на практика изчезна писането, а вероятно и четенето скоро ще го последва. Създаването на писмени текстове в един момент бе тотално низвергнато с аргумента, че от време оно по този начин децата се учели да възпроизвеждат чужди мисли в съчиненията си. Възможно е да е било така - но поне се научаваха къде да слагат запетайките. И научаваха, ако не друго, поне начина, по който се прави едно изложение. Днес, когато писмената практика на много от тях е изцяло в интернет, образователната ни система отчаяно се мъчи да деформира и изпитите им така, че да не им се налага да пишат. Защото, ако трябва да бъдат оценявани съчиненията им, резултатите ще бъдат още по-отчайващи. Впрочем и сега се родиха десетки помагала, в които децата възпроизвеждат отново чужди мисли - само че този път не от безспорни или не толкова безспорни авторитети, а от всекиго, пожелал да припечели малко пари от бизнеса с неграмотността. Дори ако той самият не е особено грамотен. В интернет можеш да срещнеш отчайващо некачествени писмени разработки, които децата копират или дори купуват, като при това им липсва критерий да подберат добрите. И не си играят да ги наизустяват, защото кликването с мишката е напълно достатъчно За да обърнеш училището към мисленето, а не към зубренето, трябва да пренастроиш цяла система - едно пренаписване на учебниците не стига. Преди всичко, за да се научат да мислят, учениците трябва да имат някаква база за размишленията си - тоест все пак някакви знания. Образователната ни система се разкъсва от съмнения какви да бъдат те - тоест какво да поднесе на учениците като задължително и какво да ги остави да откриват сами - ако, разбира се, имат желание. Това желание трябва да го формира именно тя - но не го прави. Покрай идеята за "четене с разбиране", която модерният свят довя в класните стаи, от часовете по литература започна да отпада онова, другото слово, което е в състояние да те омагьоса и да ти покаже светове, до които иначе няма да се докоснеш. На повечето от учениците то вече е тотално чуждо - те може да "четат с разбиране" графики и диаграми, но вече не четат с проникновение. Просто в класната стая няма време и за двата вида четене. Камо ли за мисленето, което трябва да ги съпровожда. Ужасяващият факт е, че училището ни се бори с неграмотност, каквато не е виждало никога досега, а въвежда тестове за бързо кликане и находчивост, с които си мисли, че си е решило проблемите. След време ще стане ясно, че само ги е подменило с нови. Както напоследък става при всяка реформа. 

Копирано от standartnews.com

|

СИП Електронни медии



След поредните спортни победи на Цветомира Димитрова (10.б клас) Памела Георгиева от 7.б ѝ зададе няколко въпроса. Вижте разговора им ТУК.

|

СИП Електронни медии


За поредна година в навечерието на 14 февруари Ученическият съвет организира инициатива за двойния празник - Св. Валентин и Трифон Зарезан. Валентинките и трифонките бяха изработени от група ученици. Тези сувенири бяха раздавани във фоайето на училището през голямото междучасие. Ентусиастите можеха да се снимат в специалната рамка-сърце.

Десислава Христова и Анабел Кючукова, 7.а клас
СИП Електронни медии



|

СИП Електронни медии


Второто  място на Йоанна Божкова (10.а клас) в Националния конкурс на изкуствата „Път към славата” беше повод с нея да се срещнат Теодора Димитрова и Цветелина Желязкова от 7.а клас. Техния разговор за музиката, приятелствата, подкрепата и усещането за радост вижте ТУК.

|

Предмартенско

петък, 13 февруари 2015 г.





Макар че все още е средата на февруари, училищният двор вече е готов за посрещане на 1 март. Едно от декоративните дръвчета в двора получи чудесна мартенска украса благодарение на децата от следобедните групи на двата 1-ви класа, подпомогнати от техни приятели 3-класници и организирани от учителките Стела Маринова и Донка Георгиева.

|

Рени Димитрова - най-добра в страната

неделя, 8 февруари 2015 г.


Първо място, златен медал и парична премия спечели Рени Димитрова от 5-ти клас на СОУ "Св. Кл. Охридски" на международния турнир за Голямата награда на Троян, проведен на 1-ви февруари в спортна зала "Чавдар". В състезанието участваха 197 каратеки от 20 клуба и три държави, като срещите се провеждаха  по системата "open", без категории. Рени спечели три схватки и бе безапелационна при 10-11-годишните момичета, което я определя за най-добра състезателка в страната към момента. През миналата година младата надежда на Карате-клуб "Атнес" бе включена и в националния отбор на България и участва в Балканиада в Истанбул, турнир в Сърбия и още няколко състезания от спортния календар на Федерация карате.

Друг, вече бивш възпитаник на СОУ "Св. Кл. Охридски", Пламен Мошеков, бе също безпогрешен след пет срещи до финала и стана №1 при най-атрактивната възрастова група - мъже. Пламен също е национален състезател и в момента се готви за Европейско първенство и за Европейските олимпийски игри през юни в Баку.

Информация:  Карате-клуб "Атнес"


|


8-класникът Добромир Калистерски е републикански шампион по джудо за юноши старша възраст (50 кг). Републиканското първенство се е провело в зала „Христо Ботев” на 24 януари. В неговата категория са участвали 27 състезатели. За да стигне до титлата, се е борил в 5 срещи.

Тренира от първи клас. През изминалата седмица беше на лагер с националния отбор за неговата възраст. Тази година домакин на Европейското първенство по джудо ще е България. Добромир е от състезателите, на които се възлагат надежди, и му предстои сериозна подготовка.

|



11-класниците от клуб "Дебати" съм СОУ "Св. Климент Охридски" са убедени, че си струва да популяризират дебатьорската култура в училище.След като разказаха през публика от 9-ти и 10-ти клас за заниманията си, помолиха учениците да попълнят кратка анкетна карта. Какво отношение към дебатирането показаха анкетираните и какви теми за дебат предложиха, можете да видите ТУК.

|


Второ място от Националния конкурс на изкуствата „Път към славата” спечели 10-класничката Йоанна Божкова. Конкурсът, провел се през уикенда в столичния дом на културата „Средец”, е организиран от Арт център „Кърнолски” и в настоящото му, трето издание, са се включили над 400 участници на възраст от 4 до 30 години. Йоанна е  представила песните „Между два свята” на Димитър Атанасов и "Jar of hearts" на Christina Perry. Възпитаничката на г-жа Светла Червенкова е вокалистка на троянските „Усмивки” при читалище „Наука”, пее в църковния хор и в група „Ритмикс”. Престижното второ място й е донесло покана за участие в Международния фестивал „Орфей в Испания”, който ще се проведе в Малага през април.



|


10-класничката Цветомира Димитрова се завърна със златен медал от Държавните лично-отборни шампионати по самбо за юноши и девойки (31 януари - 1 февруари, помощната зала на спортния комплекс „Арена Армеец“ в столицата). Това е само седмица след като тя стана шампионка на България по джудо. Напомняме, че миналата учебна година, след номинация от училището, Цвети се нареди в почетния списък „Успелите деца на България” на фондация „Димитър Бербатов”. Следващо предизвикателство за нея е Европейското първенство по джудо, на което страната ни ще е домакин през юли.



|

Плащане

петък, 6 февруари 2015 г.

Крос "По стъпките на Левски"

четвъртък, 5 февруари 2015 г.


|

Страници в интернет, свързани с Троян и региона




Слушай и гледай on-line в свободния час

Текущи УЧЕБНИЦИ


Кликайте по картинката!

Иновативно училище


Електронен дневник

Вход в e-mail -a


Група на училището

Как да вляза на Student_wifi в училище?

1. Знам кой ми е училищния имейл, примерно ПенчуПенчуф@svetikliment.com.
2. Знам си паролата на училищния имейл.
3. Влизал съм от компютър в залите в час по технологии на училищния си имейл и съм видял и изтрил стандартните поздравителни ТРИ имейла на Гугъл.
4. Отварям си телефона с операционна система на АНДРОИД (не на iPhone) и:
а). Настройки
б). Акаунти
в). Добавяне
г). Google акаунт
д). ПенчПенч@svetikliment.com
е). Паролата ...
... добавя се и излизате от там
5.Избирате пак Настройки, после Wi-Fi и трябва да видите Student_wifi и кликате по него.
6. Какви допълнителни настройки са необходими - гледайте на това филмче (нищо, че е за Teacher_WiFi, то е същото!)

ВИДЕОПОРТАЛ

Видеопортал на училището

Преводач

Безплатен многоезичен ONLINE речник

Учебни ресурси в електронен вид


Националният образователен портал предоставя достъп до учебни ресурси в електронен вид. Той е част от така нареченото Е-обучение.

ТУК можете да намерите всички курсове, които предлага този БЕЗПЛАТЕН портал (по всички предмети).