• Място на свободен дух и модерни решения

Карта

Търсене в този блог

Архив на блога

Най-четеното през последните 7 дни


По време на едноседмичния ни морски лагер в Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ посетихме авиокосмическия център "Юрий Гагарин" и първия в България цифров планетариум, видяхме аналог на спускаемия апарат на транспортния космически кораб "СЪЮЗ-ТМА", запознахме се с Красимир Стоянов - български космонавт изследовател; гледахме 3D прожекция на филма "Десет стъпки през небето" в киносалон с 6-проекторна система с формат на сферично кино с диаметър на купола 13 метра; наблюдавахме през телескоп лунната повърхност, пръстените на красивия Сатурн и небесните съзвездия; разгледахме изложба на неповторими необработени минерални камъни; видяхме дивата природа по устието на река Камчия; бяхме на концерт; тренирахме, дори успяхме да впечатлим руснаците с нашите танци и завързахме нови запознанства... Много смях и веселие изпълваха плажа, морето, площадките и дискотеките,
защото умеем истински да се забавляваме, защото сме задружни и толерантни и оценяваме добрите възможности, за които сме се борили.

Румяна Дудева
 
 
 


|


Деветокласникът Деян Христов (9.а) спечели международен ученически конкурс и ще бъде награден с 5-дневно посещение в Москва в края на август. Конкурсът „Заедно в XXI век“ - за рисунки, песни, стихове, есета, реферати и медийни презентации – се организира от Фондация „Устойчиво развитие за България“ съвместно със Синдиката на българските учители, Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти, Националния дворец на децата, Сдружение „Български антифашистки съюз“, Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, Сдружение на приятелите на Русия „Ал. Невски“, Национално Движение Русофили, Форум „България – Русия“, Дружество „Найден Геров“, Федерация „Съюз на съотечествениците“, Руския културно-информационен център, Съюза на приятелите на България – Москва, Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ ЕАД с подкрепата на Министерството на образованието и науката и под патронажа на Посолството на Руската федерация в Република България.

Деян Христов е участвал с мултимедийна презентация като възпитаник на Школата по информационни технологии към ЦПЛР (Шошковата къща) с ръководител г-жа Диана Урчева. От неговата възрастова група (9.-12. клас) са откроени четирима първенци. От двете предложени теми – за Руско-турската освободителна война и за битката при Сталинград (1943 г.) - Деян е избрал първата, защото е усетил, че може да се получи интересна презентация за преминаването на Троянския проход от отряда на ген. Карцов. Около три месеца му е отнело да направи проучвания и да изработи презентацията си, като през цялото време е имал изключителната подкрепа на г-жа Урчева и на Музея на занаятите. Казва, че основно предизвикателство за него е била техническата задача, но го интересува и историята. Освен снимкови и текстови материали от музейния фонд, Деян е използвал различни исторически блогове и книги. По време на работата си е научил повече за помощта, която местното население е оказвало на руския отряд. Впечатлен е също, че никой военен специалист не е очаквал атакуване на прохода през зимата, както и че троянският паметник на ген. Карцов никога не е бил политически оспорван през годините.

Презентацията е на PowerPoint и съдържа 27 слайда. Чрез дизайна им е отдадено уважение към книгата - слайдовете са оформени като книжни страници. Четири песни, отговарящи на емоцията на показваното, засилват въздействието. Деян признава, че за тях е имал и други помощници – родителите си. По време на награждаването в Руския културно-информационен център (26 юни) един от членовете на журито е казал на момчето, че презентацията е докоснала сърцата на всички тях.

Деян Христов е решил да подари презентацията си на Музея на занаятите. (Скоро ще я покажем и на нашия сайт.) Очаква, че пътуването му до Москва ще е прекрасно изживяване заради възможността да види един голям световен град и да се запознае с нови хора. Обещал е, че ще сподели впечатленията си с читателите на сайта.



|



Мил жест направиха учениците от 7.а клас в края на учебната година, която за тях е и край на един образователен етап. Заедно с красивите букети от тях и от съучениците им от 7.б клас, в дирекцията на училището пристигна благодарствена картичка със следното съдържание:


Госпожо Цекова, 

С малко думи искаме да изкажем благодарност към Вас и учителите за придобитите знания, умения и възпитание! Благодарим Ви за положените усилия, които ще дадат добър старт към по-нататъшното ни обучение, за да посрещнем предизвикателствата на живота и да постигнем върхове в нашата бъдеща реализация!

На целия учителски колектив желаем здраве и дълголетие в благородната професия "Учител"! 

 

|

"Благодаря ви за хубавите дни"

понеделник, 25 юни 2018 г.



В периода от 8 до 15 юни училището ни посрещна група от немския град Елванген. Това беше поредно гостуване по линия на междуучилищния обмен, който редува пътувания на наши ученици до Елванген и на немски – до Троян. Групата се водеше от двама млади учители - Мартин Кайзер, преподавател по изобразително изкуство и география, който идва за втори път тук, и Катарина Вингърт, преподавател по математика и физика. Организацията от наша страна бе поета основно от г-жа Пенка Острава и г-жа Цветанка Босева. 

Мария Ковачева от 9.а клас взе две интервюта – с трима свои връстници и с г-ца Вингърт. Към тях добавяме милото писмо, което един от учениците беше оставил в стаята си на тръгване - на български език, с внимателно изписани кирилски букви: "Благодаря ви за хубавите дни. Вие сте запомнени като хубаво семейство. Благодаря за гостоприемството и страхотната храна. Може би ще се срещнем веднъж в Германия?".



ИНТЕРВЮ с Хана, Бибиана и Анселм

ИНТЕРВЮ с г-ца Катарина Вингърт








|



На 21.06 в Информационно-културния център се проведе публичен дебат на тема: „Това правителство в периоди на икономическа рецесия ще премахне политики, които запазват природата, а забавят развитието на икономиката“. Темата беше давана на национално състезание и учениците искаха да покажат това ниво на трудност. Участници в дебата бяха: Правителство – Михаил Миревски (9.а), Симона Стефанова (11.а) и Стойко Данчев (9.а); Опозиция: Мария Ковачева (9.а), Мартин Василевски (11.б) и Стефани Лалева (11.а). Публиката беше предимно от хора, които подкрепят клуба и следят развитието му. 

Двата отбора развиха аргументите си, дадоха много примери и си задаваха активно въпроси. Казаното можеше да накара човек да се замисли над поставения проблем. След дебата публиката също се включи с въпроси, а от Правителството и Опозицията отговориха и на тях.

В края на събитието всичките десет членове на клуб „Дебати” получиха грамоти от Министерството на образованието за успешното си участие в програма „Твоят час“. Г-жа Червенкова, от името на г-жа Цекова, благодари на клуба за организирането на събитието и също раздаде грамоти на участниците в дебата.

Текст и снимки: Ренета Дочева, 8.а




|

За да научиш дете на семейно щастие, трябва да му го покажеш с обич и компромиси
 
Още преди векове мъдрите са казали, че майката е тази, която показва на детето с любовта си какво е да си човек, а бащата с борбата за оцеляване - какво е светът. Затова не е случайна препоръката, че един човек трябва да расте в семейство, в което има и мъжки, и женски модел.

Училище с човешко лице

петък, 22 юни 2018 г.



Тържеството за връчване на дипломите на випуск 2018 (20 юни, залата на читалище „Наука 1870“) показа за пореден път, че СУ „Св. Климент Охридски“ е място, което умее да цени най-голямото си богатство – хората. Премерено, естествено, с множество човешки послания, събитието имаше няколко тематични и емоционални центъра.

Веселка Пелтешка чудесно се справи като водеща
През тази учебна година успешно завършиха 48 зрелостници, които защитиха името на СУ „Св. Климент Охридски“ като едно от най-добрите училища в Ловешка област, нареждайки се на трето място по резултати от зрелостните изпити. Тази година следва да изтъкнем впечатляващите 20 отлични оценки (от общо 27), от които 8 пълни шестици, изкарани на матурата по английски език от ученици на г-жа Цветанка Босева. Класните ръководители Цветанка Босева, Ивелина Кенарова и Снежка Амзова асистираха на директора Иванка Цекова при връчването на дипломите. За първенец на випуска Учителският съвет определи Ивайло Георгиев от 12.а клас – не само заради несъмнените му постижения през годините, но и заради неговата етичност и отговорност. „Не бяхме най-задружните, най-покорните или най-изключителните ученици, но бяхме и ще останем „Вашите“ деца“ – се обърна към учителите Ивайло в своето слово (цялото слово виж ТУК)

Ивайло Георгиев - първенец на випуска
За втора поредна година по време на тържественото събиране се връчиха две сериозни и отговорни награди. По волята на дарителя, проф. Иван Гаврилов (ВИЖ), едно момче и едно момиче бяха отличени за просветено родолюбие. Сега това бяха Емил Моновски от 11.б клас и Тони Данева от 11.в клас. Учителският съвет се спря на Емил заради активното му участие в различни исторически възстановки на национално дружество „Традиция“, регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк“, и трайния му интерес към българската военна история. Тони беше избрана заради любовта й към българския танцов фолклор и дългогодишното й участие в ансамбъл „Траяна“, както и заради активното й доброволчество на различни градски събития.

Много емоционална беше онази част от вечерта, в която СУ „Св. Климент Охридски“ изказа благодарността си към трима учители, слагащи край на преподавателската си дейност. Икономистът Боряна Петрова, музикантът Весела Кунова и преподавателката по английски език Цветанка Босева са сред „строителите на съвременното училище“ в „Лъгът“, които със своя професионализъм и характер са допринесли много за облика му. Поканени на сцената, за да получат плакет на училището, те говориха за творческата атмосфера, в която са работили, за късмета да имат директори, даващи подкрепа и свобода, за щастието цял живот да са сред младостта на града ни. Имаше спомени за началото през 1984 година и искрена благодарност към първия директор Цочо Зюмбилски и зам.-директора Тоня Петкова, които бяха в залата. „Време е да си тръгна. (…) Но винаги ще си остана Учител и Ученик – всички сме такива до края!“ – каза Боряна Петрова в развълнувано стихотворение, написано специално по повода (цялото стихотворение виж ТУК).

Тони Данева и Емил Моновски - просветено родолюбие
Темата за приемствеността беше лайтмотив на цялата вечер чрез водещата – младата преподавателка по български език и литература Веселка Пелтешка, един от 10-мата възпитаници на училището ни, върнали се в него като преподаватели. Поднесени с вкус, както винаги, бяха ученическите музикалните поздрави към зрелостници и гости. 

С благодарност към Боряна Петрова
Цветя и усмивки, благодарности и последни напътствени думи, минало и настояще, малко тъга и много удовлетворение – такава беше юнската вечер за всички, които избраха да съпреживеят празника на СУ „Св. Климент Охридски“ - Троян.



С благодарност към Весела Кунова


С благодарност към Цветанка Босева


Скъпи гости - Цочо Зюмбилски и Тоня Петкова






























На добър час, випуск 2018!



















Нели Генкова
Снимки – Мая Моновска









|

Страници в интернет, свързани с Троян и региона




Слушай и гледай on-line в свободния час

Текущи УЧЕБНИЦИ


Кликайте по картинката!

Иновативно училище


Електронен дневник

Вход в e-mail -a


Група на училището

Как да вляза на Student_wifi в училище?

1. Знам кой ми е училищния имейл, примерно ПенчуПенчуф@svetikliment.com.
2. Знам си паролата на училищния имейл.
3. Влизал съм от компютър в залите в час по технологии на училищния си имейл и съм видял и изтрил стандартните поздравителни ТРИ имейла на Гугъл.
4. Отварям си телефона с операционна система на АНДРОИД (не на iPhone) и:
а). Настройки
б). Акаунти
в). Добавяне
г). Google акаунт
д). ПенчПенч@svetikliment.com
е). Паролата ...
... добавя се и излизате от там
5.Избирате пак Настройки, после Wi-Fi и трябва да видите Student_wifi и кликате по него.
6. Какви допълнителни настройки са необходими - гледайте на това филмче (нищо, че е за Teacher_WiFi, то е същото!)

ВИДЕОПОРТАЛ

Видеопортал на училището

Преводач

Безплатен многоезичен ONLINE речник

Учебни ресурси в електронен вид


Националният образователен портал предоставя достъп до учебни ресурси в електронен вид. Той е част от така нареченото Е-обучение.

ТУК можете да намерите всички курсове, които предлага този БЕЗПЛАТЕН портал (по всички предмети).